Yaylalar PDF YazdırÇambaşı Yaylası / Kabadüz / ORDU


Yaylalar: Küreselleşen dünyamızda ülkemiz, deniz, kum güneş gibi ilk akla gelen geleneksel turizm çeşidinin dışında, tüketici profiline cevap verebilecek tarih, kültür, sanat, doğal güzellikler ve bunun yanında kitleleri cezbedecek doğa sporlarının her çeşidinin yapılmasına müsait alanlara sahip olması, sıcak ve sevecen insanları ve her mevsimin yaşandığı coğrafi konumuyla eşsiz bir konuma sahiptir.

 

Doğu Karadeniz Bölgemiz, doğal güzellikleri, tarihi değerleri, bitki örtüsü, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları ile ülkemiz turizminde önemli bir yer olma özelliğine sahiptir. Özellikle  yaylalarımızda ve kırsal kesimde bozulmadan kalmış mimari örnekleri, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar gelen tarihi eserleri, yüzyıllardır yöre özelliklerini kaybetmeden kalmış ve el değmemiş bakir doğası, buraya yönelen turistik ilginin nedenlerini oluşturmaktadır.

 

Bu çerçevede, sosyal etkinlikleri ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Karadeniz Bölgesi yaylaları, kültürel ve doğal kaynakların titizlikle korunması ön koşulu ile turizm hareketlerinin bu bölgede teşvik edilmesi hedeflenmiştir.

 

Yörenin dağlık ve ormanlarla kaplı olması, zengin florası ve sakinliği ziyaretçiler için çekici bir özellik olarak kabul edilmektedir.

 

Ege ve Akdeniz Bölgesinde turizmde bilinen kum, güneş ve deniz olgusuna alternatif olarak, yayla turizmi ön plana çıkmaktadır.

 

İlimizin önemli yayla ve obaları şunlardır:

 

Argan Yaylası        – Akkuş

Gökçebel Yaylası   – Akkuş

Perşembe Yaylası  – Aybastı

Kozören Yaylası     – Gölköy

Taşlıçukur Yaylası – Gölköy

Çambaşı Yaylsı      – Kabadüz

Turnalık Obası      – Kabadüz

Taşbaşı Obası       – Kabadüz

Korgan Yaylası       – Korgan

Düzoba Yaylası      - Kumru

Sarıçiçek Yaylası   - Kumru

Eriçek Yaylası       – Kumru

Taştekne Yaylası   – Mesudiye

Cüre Yaylası         – Mesudiye

Keyfalan Yaylası    – Mesudiye

Kızılağaç Yaylası    - Mesudiye – Yeşilçe Beldesinde

Yaylacık Yaylası     – Mesudiye

Çukuralan Yaylası  - Mesudiye

Üreğil Yaylası        – Mesudiye

Zile Obası             – Mesudiye

 

 

Yayla Turizm Merkezleri

 

Adı

 

Karar  Tarihi ve Sayısı

 

Çambaşı Yaylası Turizm Merkezi

 

 

20 Mayıs 1991 gün ve 20876 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 91/1514 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

 

Perşembe Yaylası Turizm Merkezi /Aybastı

 

 

20 Eylül 1991 gün ve 209976 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 91/2137 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

 

Argın Yaylası Turizm Merkezi /Akkuş

 

 

20 Eylül 1991 gün ve 209976 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı

 

Keyfalan Yaylası Turizm Merkezi /Mesudiye

 

 

17 Şubat 1995 gün ve 22205 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 94/6345 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

 

Topçam Yaylaları Turizm Merkezi /Mesudiye

 

 

11 Ocak 1998 gün ve 23227 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 98/10496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

 

Ordu-Aybastı-Toygar-Kabaktepe Turizm Merkezi

 

 

08 Aralık 2006 gün ve 26370 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 20.11.2006 tarih ve 11264 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

 

 

 

 

Keyfalan Yaylası :

 

Mesudiye İlçesinin güneydoğusunda bulunan Keyfalan yaylası Ordu’ya 134 km. Mesudiye İlçesine 20 km. mesafededir. Deniz seviyesinden 1200 m. yükseklikte, kara tepenin eteklerinde çam ormanlarının içerisinde çimlerle kaplı açık alanlarda kurulu bulunan yaylanın üç obası mevcuttur.

 

Yaylalar içerisinde geleneksel yayla evleri mimarisine, oba yerleşim desenine örnek oluşturacak nitelikte, temiz havası, sağlıklı suları, doğal hayvansal ürünlerinin bulunması, yürüyüş yapmak, piknik yapmak ve dinlenmek adına gereken tüm olanakları sınırsızca sunan yaylamız insan sağlığına elverişli ortamlar sunmaktadır. Elektriği mevcut olup, büyük bir bölümü Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından av koruma ve üretme sahası olarak koruma altına alınmıştır.  Havasının ve suyunun  çok temiz olmasından dolayı  verem hastalarına, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.


 

Yeşilce – Topçam Yaylaları:  

 

Yeşilce, Mesudiye- Çambaşı arasında küçük bir beldedir. Mesudiye’ye 12, Çambaşı’na 23 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 1400 ID. dolayında bulunan beldenin sınırları içerisindeki en yüksek nokta, belde merkezinin kuzeyinde kalan Eriçok Tepesidir (2200 m.). Genellikle dağlık ve engebeli bir arazi yapısında sahip olan beldenin iklimi, sahip olduğu konum itibarıyla, Karadeniz iklimi ve Karasal iklim arasında geçiş özellikleri göstermektedir.

 

Geleneksel Kültür ve Yayla Şenliklerinin düzenlendiği yaylalarda zengin floraya, ormanlara, otsu bitki örtüsüne, kaya mezarları ve kaleye sahiptir.  Sadece Kızılağaç yaylasında 170’den fazla çiçek çeşidi olduğu tespit edilmiştir. Mesudiye ilçesi yaylalar bakımından çok zengindir.Yaylarda aynı zamanda harika obalar bulunmaktadır.

 

Yeşilce; Merkez mahalle ve Yeşilyurt Mahallesi olmak üzere iki mahalleden oluşur. Yeşilce’nin Yaylacık, Kızılağaç, Zile Obası, Kıyıyurt, Çukuralan olmak üzere beş yaylası; Isırganlık, Gökçukur, Kaldıracaktaş, Bağlama, Hüdaverdi, Arpayeri, Çataloluk, Kekiklik, Ayıkurtağzı, Eğrice-su, Bakacak ve Karabulu olmak üzere 12 güzlesi vardır.

 

Çeşitli araştırmalara göre; çok eski zamanlardan beri insan yerleşimlerinin bulunduğu bilinen Yeşilce yöresine öncelikle üç Türkmen kardeşin (Hasan, Ahmet, Mehmet) geldikleri, daha sonra da Türkmen asıllı ailelerin Yeşilce’ye yerleştikleri söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmet Yeşilce’yi Trabzon ile birlikte 1461 yılında Osmanlı toprağına katmıştır.

 

Yeşilce oldukça doğal ve kültürel zenginliğe sahiptir. Kültürel değerler açısından ön plana çıkan önemli bir özellik, Yeşilce-Mesudiye yolu üzerinde bulunan ve çok eski dönemlere dayandığı düşünülen kaya mezarlarıdır. Diğer yandan, Yeşilce'nin yaylaları da oldukça yüksek peyzaj değeri barındırmaktadır.

 

Bakanlar Kurulunca Turizm alanı olarak ilan edilen Yeşilce ve Topçam Yaylaları birbirine çok yakın konumdadırlar. Bu yaylalar Çambaşı Yaylasına da oldukça yakındır. Yeşilce yaylalarına yapılan konutlar yayla evi özelliğini koruyacak aynı zamanda pansiyonculuk olarak da kullanılacak şekilde yapılanmaktadır. Gece konaklamakla ilgili tesis Yeşilce merkezde bulunmaktadır.

 

Bölgede 5 yayla (Yaylacık, Kızılağaç, Zile Obası Kıyıyurt, Çukuralan) ve 12 Güzle vardır, kamp ve piknik alanı için oldukça elverişlidir.

 

Yeşilce av turizmi için elverişli bir bölgedir. Bölgede yaban domuzu ve tavşan yoğun bir şekilde yaşamaktadır.

 

Yeşilce Beldesi yüksek ve engebeli olması nedeniyle kış turizmine elverişlidir. Kayak pisti yapılmaya elverişli birçok alternatifler bulunmaktadır. Ordu ilinde ve Kelkit vadisinde böyle bir tesisin olmaması nedeniyle kış turizmi merkezi olabilecek konumdadır.

 

Yeşilce’de yamaç paraşütü için uygun olanlar mevcuttur. Kabaktepe, Tavşantepesi, Eriçok bu konu için önerilir. Eriçok tepesi daha önce yamaç paraşütçüleri tarafından denenmiş ve uygun olduğu belirtilmiştir.

 Doğa yürüyüşü için Yeşilce, Yeşilyurt, Eğricesu, Sarıyayla Yaylası, Kabaktepe, Partlu Boğazı, Yamarduç, Tavşantepesi, Yeşilce çok uygun bir parkurdur.

Yeşilce futbol takımlarının kamp yapması için elverişli bir bölgedir. 

Düzoba Yaylası:

 

İlimiz Kumru İlçesi yayla bakımından zengindir ve ilçenin en önemli turizm merkezleri yaylalardır. Erikçeli ( bakacak) yaylası, Erecek yaylası, Düzoba yaylası bunlardan en önemlileridir. Düzoba yaylası merkez haline getirilmiş ve Mayıs ayının sonu ile Ekim ayının başı arasında her Pazar günü yayla pazarı kurulmaktadır. Ramazan ve Kurban Bayramının 1. günü Fizme’de bilinmeyen bir tarihten bu tarafa güreşler tertip edilmektedir.


 

Korgan Yaylaları:

 

Korgan ilçesine 25 km. mesafede bulunan Korgan Yaylasının görülmeye değer obaları mevcuttur. Her yıl temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Yaylaya ulaşım  düzgün stabilize yoldan sağlanmaktadır. Korgan ilçesinin belli başlı yaylaları; Armutalan yaylası, Çayıralan yaylası, Çobantepe obası, Göltepesi obası, Kürtünlü obası, Eğricesu obası, Düzdağ obası, Turnalık yaylası, Osmankolu obası, Taşkesik obası, Tepealan obası 

Argın Yaylası:

 

Akkuş-Niksar karayolu üzerinde Akkuş ilçe merkezine 3 km. mesafede bulunan yayla 1991 yılında Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından Turizm merkezi olarak tescil edilmiştir. Bozulmamış doğal yapısı ile görülmeye değer yaylalarımız arasındadır. Kayak turizmine elverişlidir.


 

Perşembe Yaylası:

Turizm Merkezi ilan edilen yaylarımızdandır. Aybastı İlçemize 17 km. mesafede bulunur. Rakımı yaklaşık 1500 m. civarındadır.  Her yıl temmuz ayı içinde yayla şenlikleri yapılmaktadır. Şenliklerde çeşitli yarışmalar, folklor gösterileri, konserler, sosyal – kültürel etkinlikler, güreş müsabakaları, at yarışları v.b. etkinlikler düzenlenmektedir. Yayla yolunun büyük kısmı asfalt, kalanı stabilize yoldur. Yorgunluk atmak, piknik yapmak, safari, yamaç paraşütü için idealdir. Yaylada aynı zamanda, eşsiz güzelliğe sahip tabiat harikaları ve tarihi eserler ve alanlar mevcuttur. Kümbetler, Çiseli Şelalesi, karga tepesi v.s.